Kisebb-nagyobb balesetek még alapos odafigyelés mellett is előfordulhatnak a mindennapokban. Amennyiben egy pillanatnyi figyelmetlenség nem járt nagyobb sérüléssel, a sebkezelést egyértelműen otthon fogjuk megoldani. Sajnos azonban sokan nincsenek tisztában azzal, hogy miként kellene a sebet helyesen kezelni, a helytelen eljárás pedig gyulladáshoz, fertőzéshez vezethet. A sebkezelés folyamán ajánlott hidratálni a seb körüli bőrt, amiben segíthet a Sigfrid Wasser arctonik.
Sebkezelés otthon
- Fontos, hogy mielőtt hozzányúlnak a sebhez, alaposan tisztítsuk meg a kezünket, mert éppen a saját kezünkről jut be a legtöbb kórokozó.
- Törölgetés helyett folyó víz alatt mossuk ki a sebet, szappan nélkül.
- Amennyiben vannak benne szennyeződések ezt azt távolítsd el, ha tudod, akár csipesz használatával, amit előtte szintén megtisztítottál.
- Ezután jöhet némi fertőtlenítő kezelés, fertőtlenítő spray vagy oldat segítségével, csak óvatosan, steril gézlapot használva – a Sigfrid Wasser erre sokaknak bevált.
- A kötözéshez olyan anyagot használj, ami nem fog beleragadni a sebedbe. Lazán fedd le, nem kell a kötést megszorítani.
- Ügyelj arra, hogy a ragasztó magához a sebhez ne érjen hozzá, csak a környezetéhez.
- Naponta javasolt a fertőtlenítés, valamint az újrakötözés, amíg a seb be nem záródik.
Mikor fordulj orvoshoz
Általában már a sérülés keletkezésekor lehet látni, hogy mi az, amivel nem fogunk tudni magunk megbirkózni.
Ilyen az, ha a seb túl mély, nagyon vérzik, és nem tudjuk a vérzést elállítani, ha idegentest van benne, vagy nagyon sok szennyeződés, amit nem tudunk eltávolítani. Ok az orvos felkeresésére az is, ha a seb érzékeny helyen van, például a szemet érinti, vagy ha mindenképpen különleges ellátást igényel, például harapott seb.
Akkor is fel kell keresni az orvost, ha egy kicsinek, kezelhetőnek tűnő seb mégis begyullad, bepirosodik, jobban fáj, esetleg láz is társul az állapothoz. Amennyiben a sebből pirosas csíkot látunk elindulni, és ez folyamatosan egyre hosszabb lesz, az tetanusz mérgezésre utal, ez szintén orvosi ellátást igényel.
Sebkezelés eszközei
A sebkezelés legalapvetőbb eszköze a sebtapasz. Tapaszból különféle méretűek léteznek, így kisebb és nagyobb sebekre egyaránt találhatunk megfelelő méretet. Más jellegű sérülések ellátására a gézlap, pólya is hasznos lehet, ezeket ragtapasszal lehet rögzíteni, de olyanok is akadnak, amik öntapadósak. Természetesen a fertőtlenítő is alapfelszerelés.
Sebgyógyulás fázisai
Sebgyógyulásnak három fázisa van:
- A tisztulás fázisa során a fehérvérsejtek eljutnak a sebbe, hogy védekezzenek a fertőzésekkel szemben, valamint tisztítsák a sebet.
- A szövetek újra épülésének fázisa úgy néz ki, hogy belülről kifelé építi fel a szervezet az új szöveteket- Ilyenkor fontos a seb védelme, valamint a kiszáradásának a megelőzése.
- A harmadik a regenerációs fázis: itt záródik a seb, a bőr működése szinte teljes.
Hány nap alatt gyógyul a seb
Az, hogy ez a folyamat hány napig tart, függ a seb méretétől és mélységétől. Enyhébb, kisebb sérülések esetén néhány nap alatt le is zajlik, míg mélyebb, súlyosabb sérüléseknél heteket is igénybe vehet a folyamat.
Egy másik tényező, amitől ez függ, a beteg életkora, illetve általános állapota: a gyerekek gyorsan gyógyulnak, az idősebbeknek azonban lényegesen lassabb a sebgyógyulás.
Sebkezelés – Sebgyógyulás elősegítése
A sebgyógyulásért mi magunk azt tehetjük, hogy tisztán tartjuk a sebet, gondoskodunk a fertőtlenítésről, valamint nedves környezetet biztosítunk. A seb körül célszerű hidratálni a bőrt, a Sigfrid Wasser arctonik például segít megtartani a bőr természetes nedvességtartalmának egyensúlyát, emellett serkenti a bőr vérkeringését is, és sejtregeneráló hatása van.
Régebben azt gondolták, hogy a sebet ki kell szárítani ahhoz, hogy meggyógyuljon, mostanra azonban ez a teória megdőlt, tudjuk, hogy nedves környezet kell a megfelelő sebgyógyuláshoz.